Pierwsze miesiące życia dziecka to okres niezwykle ważny i niełatwy zarówno dla samego dziecka, jak i członków rodziny. W szczególności w przypadku pierwszego dziecka, matka nabywa umiejętności, jak poprawnie zapewniać mu dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i zaspokajanie potrzeb. Okres niemowlęcy trwa do pierwszego roku życia. W tym czasie jego potrzeby mają największe znaczenie.

Z pomocą przychodzą różnego typu poradniki, książki oraz rady doświadczonych ludzi. Nabywa się różnego rodzaju produkty, ułatwiające pielęgnację dziecka. Gama akcesoriów tego typu jest niezwykle szeroka, od akcesoriów higienicznych takich jak pieluchy czy specjalne chusteczki, aż po wózki niemowlęce i pościel dla niemowląt.

dziecko

Autor: Gabriel Pinto
Źródło: http://www.flickr.com

Do najważniejszych zakupów w związku z przyjściem na świat dziecka należą nowe meble. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakiego typu łóżeczko będzie najbardziej odpowiednie. Na rynku oferowane są różnorodne rodzaje. Najpowszechniejsze jest klasyczne łóżeczko wyposażone w szczebelki. Można również dostać wersję turystyczną, posiadającą opcję prostego składania i transportu. Alternatywą dla łóżeczka jest kołyska. Trzeba jednak pamiętać, że w kołyskach jest dużo mniej miejsca i dziecko szybko z kołyski wyrośnie. Tak więc łóżeczko posłuży dużo dłużej. Z drugiej strony lekki ruch kołyszący większości małych dzieci sprawia przyjemność, a co najbardziej istotne – uspokaja je. Kolejnym, choć już nie tak niezbędnym meblem jest przewijak. przewijaki na łóżeczko, jak sama ich nazwa wskazuje, wykorzystywane są do przewijania niemowląt. Można znaleźć wiele rodzajów, najczęściej mają one kilka półek na podręczne akcesoria oraz powierzchnię do zmienny pieluchy. Często posiadają kółka, by można było je szybko przemieścić.

Według Ciebie prezentowany tekst jest bardzo ciekawy? Jeśli tak, to wejdź również na pomocne teksty, które posiadają tak samo atrakcyjne zagadnienia.

Powszechne są również przewijaki nie w postaci mebla, a nakładki na łóżeczko, którą można zakładać i zdejmować w razie konieczności.

O wygodę niemowlęcia trzeba dbać na każdym kroku, zatem zakup właściwego łóżeczka to jeszcze nie wszystko. Należy pamiętać o potrzebie zakupu takich przedmiotów jak wózek, w razie konieczności nosidełko oraz, w przyszłości, fotelik samochodowy. Wybór wózka może sprawiać kłopotów z powodu zbyt dużego obecnie wyboru. Nie w każdym przypadku jednak najnowsze i najbardziej nowoczesne rodzaje są właściwe dla dziecka. W celu dokonania właściwego wyboru trzeba zasięgnąć porady osób z większą wiedzą w tym temacie. Ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem jest poduszka do top do karmienia piersią (czytaj tutaj więcej). Zapewnia ona komfort w czasie karmienia zarówno matce, jak i niemowlęciu. Poza czasem karmienia może służyć także w formie posłania do leżenia dla dziecka.