Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo poważnie. Głównie dlatego, że jest to duży wydatek. Z tego powodu rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem człowieka. Drogi pies, tak samo jak drogi drogie auto potwierdza status majątkowy swojego właściciela.

Oprócz tego ma znaczenie również cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli poszukujesz prawdziwego psa – stróża do wolno stojącego domu, pies (sprawdź legowisko ortopedyczne dogdesign) Tibetan Mastiff idealnie wypełni swoje zadanie. Tybetany są raczej mało popularne w Polsce, posiadają jednak swoich fanów. Mastify są z chęcią hodowane przez osoby, mieszkające poza centrum miasta, gdyż są to sporych rozmiarów, dosyć włochate zwierzęta, które raczej należy trzymać na świeżym powietrzu. Ostatecznie są to psy zaliczane do grupy molosów w typie górskim i ich podstawowym przeznaczeniem było zwłaszcza pilnowanie domu i zaganianie zwierząt domowych.Jak można się domyśleć po nazwie, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy konkretnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych terenach były zagrożone wyginięciem. Rasa spopularyzowali Brytyjczycy, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś to jedne z najdroższych ras na świecie. Silny charakter, raczej spokojne usposobienie, jednak często posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta gdy są młode są bardzo uparte. kupujący musi więc uzbroić się w cierpliwość i przeczekać kłopotliwy okres. Bardzo znacząca kwestia to właściwe wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z wiekiem same wiedzą, jak się zachować w określonej sytuacji.

Jeżeli masz ochotę odkryć jeszcze inne dane na ten temat, zobacz tekst na stronie (https://malafabryczka.pl/kategoria/kolczyki-sutasz/139), a z pewnością on także będzie dla Ciebie wyjątkowy.

Są raczej opanowane i rozważne. Aczkolwiek, gdy psy są na swojej posesji mogą wykazać się agresją w relacji do obcych. Są one bardzo wrażliwe na tym punkcie. Mastify żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich zadaniem było donośne sygnalizowanie zagrożenia. Taki model zachowania wynikał ze szczególnych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były raczej słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa w dużej mierze oddalone od siebie.

Niedużo sąsiadów zwiększa ryzyko rabunku. Tybetany miały więc dobrze strzec majątku i głośno ujadać, gdy na posesji pojawił się intruz. Należy wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz naturalnie pamiętać, że najistotniejsze jest odpowiednie ułożenie psa. Warunkiem udanego kontaktu z Tybetanem jest dobra znajomość i pełna aprobata jego charakteru.