Mówi się, że prawdziwych facetów już nie ma. Zewsząd alarmuje się, że nastała epoka narcyzów, czyli mężczyzn zapatrzonych w siebie, mężczyzn bez cech szczególnych, bez cech, które powinny być ich chlubą. Istotnie, że coś uległo zmianie, ale nie jest to jedynie wina facetów. Kiedyś po prostu życie było prostsze, aktualnie skomplikowało się sporo rzeczy, a wyniki są tego typu, iż role społeczne i kulturowe się trochę pomieszały. Mimo wszystko, mężczyźni jako gatunek istnieją, są jednak bardziej elastyczni niż dawniej.

natura

Autor: Future PR
Źródło: Future PR
W niektórych kulturach nie do pomyślenia jest, żeby facet zajmował się domem. Podział jest prosty, kobieta siedzi w domu, dba o dom, wychowuje dziecko, a mężczyzna idzie do pracy i przynosi pieniądze. To tradycyjne rozumienie ról społecznych powoli odchodzi do przeszłości, nawet w kulturach bardzo tradycyjnych. To nie jest ani wina kobiety, ani mężczyzny, dzieje się to dlatego, gdyż zmianie uległ świat – a właściwie ład społeczny. Jeśli jest praca, lecz dla kobiety, a nie dla mężczyzny to nie da się nic z tym zrobić. Trzeba zaakceptować rzeczywistość.

Najzwyczajniej w świecie, kobieta idzie do pracy,mężczyzna zostaje w domu. Proste jak dwa plus dwa.

To super, że masz chęć uzyskać więcej danych na ten temat. Wówczas przejdź na kolejną stronę, a dowiesz się rozmaitych wiadomości i zdobędziesz wiedzę na bardzo dużo tematów.

W dawnych czasach rynek pracy był dla kobiet bardziej zamknięty, w dzisiejszych czasach co prawda, kobiety nie są tak wynagradzane jak mężczyźni, lecz i to ulega powolnej, ale jednak zmianie. Cechą ludzką jest przystosowanie się do zmiennych warunków, jeśli nie można tak jak chcemy to trzeba się przyzwyczaić. Właściwie, co w tym negatywnego, iż to kobieta zapozna się trochę ze sferą zawodową, a mężczyzna zajmie się domem i dziećmi, być może dzięki temu oboje będą mieli dla siebie większy szacunek, dla wykonywanych przez siebie ról?

środowisko

Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto, nikt przecież nie chce mężczyzną ukraść męskości. Przecież w dalszym ciągu ojciec może pojechać z synem za miasto na męski obóz. Ubrani w odzież myśliwską mogą polować, są w stanie łowić ryby i sprawdzić się w terenie. Mama nie jest zmuszona nagle tego robić, zresztą nawet nie preferowałaby tej formy rozrywki. Facet choć elastyczny, tak naprawdę zostanie facetem. Tego nic nie może zmienić. Osobiście dostrzegam w tym zalety. W dawnych czasach wszystko było określone, role przypisane i może faktycznie ludzie czuli się bezpieczniej, lecz jednocześnie mieli mniej wolności. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy spętani w gąszczu krępujących ruchy norm, dzięki czemu mamy więcej możliwości. Kwestią jednakowoż pozostaje inny fakt – bardzo tradycyjne środowiska mają z tym duży problem, dlatego panuje tam pogorszenie relacji na wszystkich poziomach.