W Polsce przybywa myśliwych. Do kół łowieckich zapisuje się coraz więcej niewiast, tzw. Dian, księży a wiek właścicieli broni myśliwskiej określa szeroka rozpiętość. 115 tysięcy myśliwych w polskich kniejach to już liczna armia. Rośnie w siłę, z racji iż obecnie panuje moda na łowiectwo.

myślistwo

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Łowiectwo, nie myślistwo, ponieważ to określenie oznacza ochronę zwierząt, a celem myśliwych jest zabezpieczenie różnorodności gatunków oraz właściwej populacji zwierząt leśnych. Ich nadmiar powoduje niestety spore szkody rolnikom i leśnikom, dlatego też niezbędna jest wieczna obserwacja ich szeregów.

Niegdyś równowagę między populacjami zapewniały drapieżniki – niedźwiedź, ryś czy wilk. Współcześnie selekcję przeprowadza myśliwy. Usuwa zwierzęta starsze i schorzałe. To co robią myśliwi przypomina pracę rolnika, który zbiera zboże i zabija inwentarz żywy.

Dziś, na obraz myśliwego składa się nowoczesna broń i optyka myśliwska, gadżety strzeleckie oraz ubrania myśliwskie. Prawdziwy pasjonat myślistwa nie robi tego jedynie z powodu poczucia estetyki lub też wieloletniej tradycji myślistwa, ale przede wszystkim dla wygody oraz własnego komfortu.
Najważniejszym okryciem dla myśliwego jest kurtka. Okrycia wierzchnie

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

ochraniają na polowaniu przed złymi warunkami atmosferycznymi, nie ogranicza ruchów i ułatwiają maskowanie. Ochrona przed deszczem, śniegiem, swoboda ruchów, wytrzymałość i izolacja termiczna to najbardziej istotne cechy odzieży dla myśliwych. Membrana daje 100 % ochronę przed wodą, zaś dużo przydatnych kieszeni w spodniach czy kurtkach, komfort podczas czatowania na poziomie gruntu lub w ambonie.

Ciepły, odpinany kaptur także powinien zwrócić naszą uwagę. Dobrze, gdy ubrania myśliwskie są „ciche”, co często możemy przeczytać na metce czy w ich opisie. Podsumowując, głównym kryterium przy kupnie odzieży myśliwskiej, musi być wygoda i jakość, która sprawdzałaby się zarówno w deszczowe dni, jak i bardziej słoneczne poranki. Odpowiednio przystosowana odzież myśliwska pozwoli nam na bezpieczny i wygodny kontakt z przyrodą i w słońcu i w deszczu.