Na terenie zarówno globy, jak i naszego kraju działają różniące się między sobą formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że używają mundurów. To właśnie mundur pozwala odróżnić członków tych grup od reszty obywateli. Jakie są cechy specyficzne różnych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest rzecz jasna wojsko. Ciężko tutaj jednak mówić o jednym wzorze munduru. Określone typy wojsk mają bowiem inne mundury. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uchodzą wojska lotnicze, których mundury mają rzucający się w oczy stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskiego lotnictwa.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami , które noszą policjanci, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają także mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co odróżnia ich od pozostałych służb mundurowych jest znajdująca się na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do części wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite typy czapek – WGL. Zaliczana jest do nich także furażerka. Furażerka jest niewielką czapką, którą zakłada się na czubek głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą nosić wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Podobne czapki stosowane są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej kilka zdań wcześniej Służby Więziennej. Wielkie znaczenie w umundurowaniu mają też buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco różniącym się charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski różni się w przypadku dziewczynek chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódniczka, chłopcy rzecz jasna chodzą w spodniach. Mundury harcerskie charakteryzują się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów jest inny w zależności od formacji oraz tego, czy jest on uszyty dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach noszących mundury zjawiły się kobiety i póki co nic nie zapowiada tego, aby coś miało ulec zmianie.