Wokół osoby myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i niezgodnych z faktami informacji. Z jednej strony można to zrozumieć, jeśli jakaś osoba zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na całe środowisko, z drugiej zaś strony, to nieuczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to zgodnie z etyką i prawem łowieckim. W tym istotnie pojmowaniu jest przeciwnikiem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w pojmowaniu myśliwych to postać bez zasad, taki pasożyt, który niszczy całe środowisko. Taka osoba robi wszystko po swojemu, ma gdzieś zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co czyni, to tylko dla własnych korzyści.

Myśliwy zajmuje się łowiectwem. Jest to jeden z najbardziej wiekowych sposobów zdobywania żywności. Obok zbieractwa to także bardzo stary sposób życia ludzkości.

Frapują Cię prezentowane tu zagadnienia? Jeżeli tak, to kliknij dodatkowo ten link – są tu ważne informacje (stojo.pl/kubek-z-nadrukiem/), które też Cię zaciekawią!

To prawda, że z czasem to zajęcie utraciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt (http://www.alpaki.pl/) oraz uprawa roślin, jednakże pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów łowieckiej gospodarki. Warto wiedzieć, iż zajęcie myśliwego przez wieki miało dość bliski związek z wojskowością. Początkowo te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W średniowieczu polowanie było formą rozrywki, ale również ćwiczeń rycerstwa, a w późniejszym czasie szlachty.

Z zawodem myśliwego nierozerwalnie wiąże się wiele pojęć. Nie byłoby solidnego myśliwego bez wiernego psa myśliwskiego. Prawo łowieckie reguluje wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić, a obyczaje i etyka łowiecka są bardzo mocno zakotwiczone w tej społeczności. Dodatkowo istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

specyficzna gwara myśliwska i oryginalna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy też o charakterystycznym myśliwskim stroju, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne atrybuty prawdziwego myśliwego.

Obecnie, łowiectwo nie jest popularne. Nie dość, że ma niedobrą prasę, to dodatkowo po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, które zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, ale są to kluby dla naprawdę prawdziwych pasjonatów. Naturalnie jednakowoż istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, jaka jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, iż problem niskiej frekwencji w takich, jak i podobnych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli jest narastający. Teraz ludzie żyją w internecie, nie interesują ich za bardzo takie rozrywki. Zamiast wybrać się do lasu, by nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Możemy się spodziewać, iż za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, ponieważ na pewno zawsze będą ludzie, którzy chcą podtrzymywać tę tradycję.