Zabawa jest dla maluchów dość ważnym elementem rozwoju. Rodzice powinni mieć to na względzie i pozwolić pociechom na zabawową beztroskę. W czasie takich zabaw bowiem dziecko uczy się ról, które następnie będzie pełniło. Na dodatek, jest to także doskonały trening dla jego wyobraźni.

Zadaniem rodzica jest oczywiście wybranie takich zabawek, które dla pociechy będą nie tylko bezpieczne, ale także sprawią, że zabawa będzie naprawdę rozwijająca, ciekawa oraz da szansę dziecku na zdobywanie całkiem nowych umiejętności. Polecane są w szczególności gry planszowe. Ich wybór na obecnym rynku jest dosyć szeroki. Przykładem może być chociażby popularna gra qwirkle. Czemu warto jest je nabywać? Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że zmuszają pociechę do myślenia. Co więcej, umożliwiają zabawę w parę osób, jest to wobec tego przydatne narzędzie do wzmacniania więzi społecznych. Grać należy nie tylko w gronie znajomych, ale też razem z rodziną. W ten sposób rodzice spędzają dużo czasu z dzieckiem. Na pewno taka wspólna gra jest o wiele lepszą rozrywką niż oglądanie telewizji.

Gry planszowe

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Gry uczą także zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa ze sobą. Takie zabawki popularne były też w przeszłości. Przykładem może być między innymi słynne Monopoly, w które do dzisiaj grają ludzie na całym świecie. Później jednak nadeszła epoka gier interaktywnych, które najpierw wymagały telewizora a obecnie komputera. Z miejsca zawładnęły one sercami dzieci. Co ciekawe, cieszą się popularnością też wśród osób dorosłych. Na szczęście jednakże można zaobserwować pewnego rodzaju nasycenie rynku takiego rodzaju grami, rodzice ponadto są zdecydowanie bardziej świadomi potrzeb swoich pociech, więc klasyczne gry planszowe zaczynają być znów popularne. Stanowią one doskonały zamiennik dla modnych gier komputerowych.

Rodzice muszą zachęcać pociechy do tego rodzaju aktywności, głównie grając w ich towarzystwie, jako że maluchy mają tendencję do naśladowania osób dorosłych. Naturalnie, gry warto wybierać mając na względzie wiek dziecka, gdyż może się okazać, że określone rozwiązania są jednak dla niego zbyt skomplikowane. Zazwyczaj na opakowaniach zamieszczane są konkretne informacje, więc wybór nie powinien nastręczać dużych trudności.