Kiedy zabieramy do siebie do domu cudownego szczeniaczka to, nie za bardzo myślimy o tym w jaki sposób go wytresować. Na początku po prostu cieszymy się, że mamy szczeniaka. Wiadomo, że są związane z nim obowiązki, bo musimy wychodzić z nim na spacer i dawać mu jeść, do tego potrzebna jest spora dawka głaskania, więc trzeba się nim zaopiekować. Ale o typowej tresurze nie rozmyślamy. Jednak, jeżeli nie chcielibyśmy, by, kiedy pies podrośnie wszedł nam na głowę to najlepiej pomyśleć o tym jak wytresować psa. Nie jest to prosta sprawa, bo żeby pies faktycznie był posłuszny, to my jesteśmy zmuszeni być naprawdę konsekwentni i stanowczy.

Pies

Autor: Mano Ranjan M
Źródło: http://www.flickr.com
Nie możemy raz na coś psiakowi pozwolić a potem wszystkiego mu zabraniać. Ważne, żeby jednak od małego kształtować dobre nawyki. Oczywiście nie można wymagać od szczeniaka, żeby nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych w domu. Na początku należy go tego wyuczyć, a żeby go tego nauczyć, musimy wychodzić z nim na zewnątrz parę razy dziennie. Jeżeli sami do końca nie mamy pojęcia, co zrobić, by dobrze wytresować psa, to dobrze przeczytać jakieś książki lub pooglądać programy w TV, dostaniemy wiele cennych wskazówek – warto zajrzeć tutaj.

A jeżeli chcemy mieć psa wytresowanego na tip-top i to nie jedynie w podstawowych sprawach, to warto iść do szkółki treserskiej. Tam nasz czworonóg zostanie wyszkolony a i my uzyskamy informacje w jaki sposób panować nad psem.

Pies to odpowiedzialność
Kiedy mamy w mieszkaniu psa, który się nas nie słucha, wydaje nam się, że pies jest najzwyczajniej w świecie krnąbrny. Jednak rzeczywistość jest taka, że niestety to wina człowieka. Należy po prostu wiedzieć jak wytresować psa. A wszyscy wiedzą, co robić, żeby pies we właściwy sposób zareagował na nasze polecenia. Jednak, żeby pies reagował musi poznać owe komendy – nie przychodzi samo, jeżeli mowa o tresowaniu psa. Gdy wiemy, że sami nie poradzimy sobie z tresowaniem psa, to najsensowniej skorzystać z pomocy treserów. Treserzy psów są w stanie w krótkim czasie doprowadzić do ładu zwierzę. Jednak będąc właścicielami psa powinniśmy brać pod uwagę, że my też będziemy musieli trochę odmienić swoje podejście do kontaktów ze zwierzakiem.