Choć niemowlę nie czyta, oswajane go z książką, na początku niby-książka, może spowodować, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom z łatwością nauczy się pięknie i prawidłowo mówić, będzie ciekawe świata, zyska wyobraźnię, wzbogacając swe życie wewnętrzne.

czytanki dla dzieci

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsze książeczki dla milusińskich to przeważnie miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasem szeleszczą, czasem posiadają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i dużo innych ciekawostek. Nie służą wcale do czytania, ale samodzielna zabawa nimi albo z mamą lub tatą, przeważnie jest bardzo fascynująca. Te książeczki do tłamszenia mogą również trafić do rączek już kilkumiesięcznego dziecka. Już roczny maluch umie pokazywać zapamiętane rysunki. Wskaże, gdzie jest pies, gdzie kot, gdzie domek itp. na tym etapie sprawdzają się kartonowe książeczki i składanki. Uczy się przy tym pierwszych słów, bo umiejętność powtarzania mowy i powtarzania zasłyszanych sylab już ma. W tym czasie warto też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie zrozumie, ale będzie miało dużo radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym imitować różne odgłosy, robiąc domowy teatr jednego aktora, bo maleństwo nawet, jeśli nie zrozumie słów, będzie zainteresowane tym, co usłyszy. Wcześniejszy kontakt z książeczkami procentuje. Każda książeczka dla dziecka jest bezpieczna. Tu zobaczysz więcej o akcesoriach dla najmłodszych: różne zabawki dla dzieci.

czytanie z dziećmi

Autor: Chris_Parfitt
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma potrzeby przeglądania ich treści. Są zapewne bardziej lub mniej edukacyjne, więcej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a drugie nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym. Od najwcześniejszego dzieciństwa warto też uczyć dzieci szacunku dla książki. Należy uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czym innym książka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie należyte miejsce na półeczce i w życiu dziecka. Warto dołożyć starań, by była szczególnie ważna. Niemowlę potrzebuje zwłaszcza kontaktu z osobą, a książka może być tylko mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej funkcję zabawki. Więcej informacji o pomocnych akcesoriach i lekturach tutaj – poznaj szczegóły na temat.

Do pierwszego roku życia dla dziecka zawartość książki nie jest istotna.

Czy ta problematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę zapisy do żłobka wrocław, która odnosi się do omawianej kwestii, zatem na pewno także Cię zainteresuje.

Będzie miała znaczenie później, gdy maleństwo będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W owym wieku czytanie książek jest co najwyżej pomocne dla rodziców, ponieważ dziecko zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiadać, co się mu przydarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historię, którą dziecko zrozumie. Kiedy będzie starsze i wyrazy nabiorą dla niego znaczenia. Rodzic sam zauważy, co dziecku się podoba i jakich historyjek oczekuje. Bo to rodzice są ekspertami od własnego brzdąca, obserwują co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się obawia a co wzbudza zainteresowanie. Czytanie niemowlaczkowi książki to żadne dziwactwo. Jeśli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, maluch chętnie je przegląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swoje ukochane tytuły. Żaden ruchomy obraz na ekranie nie zastąpi brzdącowi chwili z książką.