Bieganie stało się ostatnio nader modną formą czynnego odpoczynku. Przyznać należy, iż ogromnie zdrową a także dość mało kosztowną. Mknąć wszakże da się niemal wszędzie. Wystarczy odpowiedni obszar oraz wygodne obuwie do biegania.

Bieganie

Autor: ASICS
Źródło: ASICS

Nie istotne czy jest to okoliczna droga gruntowa czy też może chodnik obok naszej rezydencji. Wymagana jest tylko duża ilość chęci. Rzecz jasna przed biegiem trzeba się odpowiednio przygotować. Nie od pierwszego dnia będziemy biegali w maratonach. Najlepiej rozpocząć od szybkiego spacerowania, tak by nie obciążać zbyt stawów kolanowych. Wykonywanie gimnastyki powinno być przyjemne, a nie będzie tak, jeżeli coś nas będzie bolało (a nie będzie to chwilowy dyskomfort związany z przemęczeniem. Ból taki przestaje być odczuwalny po 10 – 15 minutach odetchnięcia). Dodatkowym walorem tego tej dyscypliny sportowej jest to, iż da się uprawiać go razem z rodziną. Żeby zacząć romans z joggingiem najistotniejszą sprawą jest odpowiednie obuwie. Buty te powinny ustabilizować stopę i staw skokowy aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się urazu. Również bardzo ważną kwestią są skarpety do biegania. Powinny być z bawełny oraz dosyć cienkie. Rzecz jasna muszą mieć mocne ściągacze aby zapobiec rolowaniu się skarpet. Skarpety przeznaczone do biegania robione są metodą bezszwową, co pozwala uniknąć bolesnych podrażnień (niezawodne skarpety biegowe).

W handlu dostępne są skarpety do biegania wykonane z bambusa. Mniej ekologiczni amatorzy biegania skorzystać mogą z kosmicznych technologi. Mam tutaj na myśli bieliznę termoaktywną. Poza obuwiem i skarpetkami do biegania postarać się powinniśmy o spodnie do biegania spodnie biegowe. Powinny one nie krępować ruchów biegającego. Powinny być też zrobione z odpornego materiału, tak by w czasie biegu nie rozdarły się. Rzecz jasna musimy dostosować się do zmiennych warunków pogodowych. Warto więc postarać się o krótkie spodenki do biegania w letnią pogodę. Nie można też zapominać o nakryciu głowy, zwłaszcza w dni bardzo słoneczne.