Odzież „oddychająca” odprowadza wilgotność od ciała, zaś kolejna warstwa garderoby magazynuje ciepło. Ażeby jednak wszystko to mogło zadziałać odpowiednio, ciało powinno być osłonięte przed wiatrem oraz śniegiem. Markowe kurtki sportowe nie są tanie, jednak rewelacyjnie sprawdzą się w przeróżnych sytuacjach.

oferta
Strój narciarski powinien być nie tylko wodoodporny i wiatroodporny, ale jednocześnie oddychający. W przeciwnym wypadku narciarz błyskawicznie się zgrzeje, a przemoczone okrycie zacznie go wychładzać. Przy wyborze okrycia narciarskiego warto zastanowić się, kiedy a także w jakich warunkach chcemy zjeżdżać. W sprzedaży dostępne są materiały oferujące doskonałą izolację cieplną, wodoodporność a także oddychalność – w nawet ogromnie wrogich warunkach atmosferycznych (użytkują je przykładowo himalaiści).

Z perspektywy większości sportowców amatorów aż taka ochrona nie jest konieczna, bowiem gros z nas nie będzie wychodzić na stok w czasie skrajnie niskich temperatur, przy intensywnym wietrze bądź też podczas znacznych opadów śniegu. Przed złą pogodą kryjemy się w gospodach, a nie w śnieżnych jamach.

Tradycyjne kurtki sportowe (znane marki) są połączeniem warstwy drugiej oraz trzeciej. Z zewnątrz mają membranę, we wewnątrz ocieplinę, której zadaniem jest zatrzymywanie ciepła. To wyjście ma kilka atutów; całość nosi się dosyć komfortowo i nic nie wystaje spod kurtki. Mimo to na pewno bardziej wielofunkcyjnym rozwiązaniem będzie używanie kurtek nieocieplanych. Na pewno łatwiej je wysuszyć, a poza tym wspaniale przydają się w całkiem innych wypadkach, również w lecie w charakterze kurtki ochraniającej przed deszczem. Często kosztują one więcej, ale dostajemy w zamian o wiele bardziej wszechstronny składnik sportowego rynsztunku. Membranowe kurtki sportowe jedynie kilkoma detalami odróżniają się od modeli ubieranych do trekingu. Przede wszystkim krojem. Kurtki sportowe różnią się długością. Warto mieć na uwadze to, że na nartach częstokroć jeździmy pochyleni, więc najlepiej by kurtka była nieco dłuższą niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Poza tym posiadają one kieszenie na przeróżne drobne akcesoria jak przykładowo ściereczkę do gogli, kieszeń na skipass itd.. Pomocne, jednak nie nieodzowne.