W okresie socjalizmu nikt (poza paroma wyjątkami) nie władał angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi potrafiła się dogadać w języku rosyjskim. Język ten był w każdym miejscu: w uczelniach wyższych, w szkole, nie było innej opcji, obowiązkiem było się go uczyć, bo nasz „bratni” sąsiad spoglądał uważnie również na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, więc trochę nielogicznym byłoby się uczyć innych języków obcych, no chyba, że dla własnych ambicji. Tego typu stan nagle zmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, zmiany, zmiany, upadek ustroju komunistycznego i nastanie dzikiego kapitalizmu. W szkołach na fali zwycięstwa zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego zaczęto wdrażać inne, tym razem zachodnie języki. Obok angielskiego najbardziej popularnymi nowymi językami obcymi były język niemiecki i francuski, ale także bardzo piękny język – przejdź dalej – włoski. Powstawały więc także szkoły języka włoskiego jak np. .

Aktualnie najistotniejszy jest angielski, wykładany jest wszędzie, w wielu szkołach obowiązkowy jest także drugi język. W największe ilości przypadków wybierany jest język niemiecki. To raczej zrozumiałe, Niemcy to nasz sąsiad, z którym mamy najintensywniejszą wymianę gospodarczą. Rzadziej preferowany jest francuski, a jednakowoż wraca moda na – ten nie lubiany po latach komunizmu – język rosyjski.Aktualnie jeśli zapytać młodych ludzi, który język obcy znają – padnie zgodna odpowiedź: „wiadomo, angielski!”. Jeśli natomiast to samo pytanie skierować do trochę starszych ludzi to, jak bez trudu zgadnąć, znakomita większość wymieni język rosyjski.

Wiadomo, przyswajamy języki obce, jakie w danym etapie są nam przydatne, lecz analizując trendy to już wkrótce coraz więcej młodych osób będzie posługiwała się też językiem rosyjskim.

Jeżeli pozostajesz otwarty na nowe informacje na opisywane tematy, to przenieś się do serwisu (www.junga.pl/), a znajdziesz tam ważne wiadomości, które będą niezwykle użyteczne.

Jednocześnie, dzisiaj również istnieje dość interesujący trend, uczenia się obcych języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest na pewno z językiem włoskim. Widoczne jest to w wielu miejscach, nie jedynie w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest obecny w wielu szkołach językowych (oferta lekcji na ). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko pociąga nas bardzo, to również sprawia, że pragniemy uczyć się tego cudownego języka.