Place zabaw to często główne miejsce, w którym dzieci spędzają czas na zabawie. Jeśli rodziców nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, podwórko pod blokiem to dla nich dobra okazja, aby pobawić się na nim wraz z rówieśnikami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, oprócz postawionych tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim pociechom na podwórku, nie nie zrobią sobie krzywdy.

Konkretne elementy i poziom ich rozmieszczenia powinien być odpowiednio dopasowany do docelowej grupy użytkowników. Dorośli muszą pamiętać o tym, żeby pozwalać się bawić dzieciom na sprzętach dobranych do ich lat. Na placach zabaw wielokrotnie dochodzi do wypadków będących rezultatem złego projektu urządzenia lub zniszczonego podłoża. Regulacje europejskie zawierają normy, jakie muszą dopełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi elementami i surowce, z których powinno być zrobione podłoże.

Czy komentarze ze strony (https://www.effector.com.pl/pl/szczotkowanie/) pod tym artykułem Cię zainteresowały? Może chciałbyś cokolwiek do nich dopisać? Będzie to dla nas na pewno niezmiernie ważne.

Optymalne nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania wielu groźnych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com

Na ogół spotykamy się z placami zabaw, które mają typowe podłoże. Trawa, piasek, kora drzew są najpopularniejszym materiałem tłumiącym. Jednak nie da się posłużyć nim do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być rozbudowany, zawierać elementy umieszczone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wymagania, w sprawie wykorzystywanych materiałów opisuje europejska norma EN1177.

Każdy typ nawierzchni ma swoje dobre i złe strony. Do często spotykanych form podłoża, obok ekologicznych, należą również te w postaci zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej walorów można uwzględnić przystępność z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie trzaskają ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Miejskie place zabaw mają przede wszystkim podłożesyntetyczne. Jest to spowodowane dużą możliwością stosowania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz niskim kosztem utrzymania. Ważnym elementem tego rodzaju powierzchni jest klej poliuretanowy (np. ). Ta trwała warstwa łącząca jest niezastąpiona przy różnych pracach remontowych i instalacyjnych. Łączy ze sobą różne typy materiałów, wytwarzając wytrzymałe na czynniki biologiczne spoiny.

plac zabaw i przedszkole

Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Następną metodą układania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat (granulat styropianowy) – również sklejany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten typ tworzywa posiada duże właściwości tłumienia drgań, stąd też zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Do jego dodatkowych zalet należy: estetyczny wygląd, a także konstrukcję, która pozwala na swobodny wzrost trawy.