Bardzo częstym widokiem na osiedlowych placykach są niewielkie place zabaw. Duża ich część stawiana jest na kawałku trawy, która jest stosunkowo bezpieczna i praktyczna. Ale mimo wszystko ziemia ma dość dużą twardość i przy uderzeniu z większej wysokości można sobie zrobić jakąś krzywdę, z tego też powodu coraz bardziej powszechne są specjalne nawierzchnie mające odpowiednie parametry jeśli chodzi o amortyzację.

plac zabaw

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Dla maluchów będzie to miało bardzo duże znaczenie, bo w dużym stopniu eliminuje ryzyko czasami bardzo groźnych urazów i zwiększa sam komfort zabawy. Nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej sprawie, to znaczy utrzymanie porządku. Obecnie używane nawierzchnie na place zabaw są całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym także mrozu i wody, nie będzie też z nimi problemów, że się robi na nich błoto – a to z pewnością docenią rodzice wszystkich dzieci. Wśród wielu materiałów wykorzystywanych na tego typu placyki oraz sportowe obiekty od dawna sporym zainteresowaniem cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na stadionach i bieżniach, bo charakteryzuje się doskonałą sprężystością.

Jednak najlepszym obecnie rodzajem podłoży jest nawierzchnia – (tartan) syntetyczna, i to ją właśnie coraz częściej widać na boiskach szkolnych i placykach do zabawy. Składa się ona z dwóch warstw, wierzchniej i spodniej. Spodnia warstwa jest znacznie grubsza i to ona odpowiada za sprężystość podłoża. Należy ją wylać na odpowiednio przygotowanym podłożu, na przykład asfalcie albo betonie, po czym zostawia na dobę do utwardzenia. Po tym okresie czasu kładzie się na nią klej poliuretanowy, i po kolejnych kilku godzinach nakłada warstwę wierzchnią.

Z kolei w niej znajduje się kolorowy granulat kauczukowy, który nie tylko zapewnia odpowiednią barwę, ale także sprawia, że nawierzchnia jest bardziej odporna na ścieranie i warunki atmosferyczne. Boiska (dużo więcej -> więcej na stronie) i placyki zrobione w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa – nawet upadek z wysoka będzie niósł za sobą znacznie mniejsze niebezpieczeństwo urazu, bo nawierzchnia jest dość miękka i dobrze amortyzująca.