Mastif tybetański jest bardzo ładną oraz niezwykle oryginalną rasą piesków, jego szczeniaki oceniane są jako niezwykle czarujące oraz kolokwialnie pisząc urocze psiaki.

Sama rasa jest kwalifikowana do gromady tak zwanych molosów w typie górskim, wyhodowana została ona w Tybecie do zapędzania zwierząt a także stróżowania, oprócz tego obecnie, hoduje się taką rasę w charakterze psa wystawowego oraz psa stróżującego.

Ta solidna oferta, którą przygotowaliśmy dla miłośników opisywanej problematyki, zawiera zbliżone dane na to fascynujące zagadnienie – zobacz tutaj.

Szczeniaki tibetana mastiffa są psami o niesamowicie dziarskim temperamencie, przejawiające tendencję do inicjatywy. Jednakowoż, są to naprawdę przyjazne i chętne do zabawy czworonogi. Nawet po dłuższym okresie wychowania, nasz mastif tybetański może wykazywać ochotę na grę (patrz tutaj).

Jeśli adekwatnie podejdzie się do hodowli oraz edukowania tego czworonoga, może on być naprawdę statycznym zwierzakiem, dostosowującym się do poleceń, dzielnym a także bystrym towarzyszem życia.

Bez wątpienia rasa tibetan mastiff|tego psa (warto zobaczyć dogdesign legowiska dla psów) to jedna z najmądrzejszych oraz w największym stopniu czujnych ras czworonogów, rzadko przejawiającej zachowania agresywne, chociaż jest to jednakowoż rasa nieufna a także wyspecjalizowana w reagowaniu na możliwe zagrożenie.

tibetan mastiff

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Pożądane byłoby więc sprawić sobie takiego psa, istotnie może on okazać się świetnym oraz lojalnym przyjacielem.

Panuje wiele niedomówień na temat pochodzenia mastifa tybetańskiego. Przyczyn tego stanu powinniśmy szukać w tym, że Tybet przez lata pozostawał w sporej izolacji od innych narodów, więc prawda nie do końca jest poznana. Możemy jednakowoż przedstawić najbardziej zasadne fakty.

Rodzima nazwa („do khyi”), oznacza psa „trzymanego na uwięzi”. Tego typu zwrot dość celnie oddaje użytkowość tego typu psa. W nocy bowiem chronił on zwierząt hodowlanych, zaś podczas dnia musiał być przywiązywany, gdyż potrafił być niezwykle agresywny. Arystoteles przykładowo wspominał „psy indyjskie” (odpowiadające dogowi tybetańskiemu), które z Tybetu trafiły do Indii. Stamtąd szybko rozprzestrzenił się na tereny Persów.