Fotografia lotnicza to bardzo ogólna definicja. Prawdę mówiąc nie istnieje jednoznaczna definicja określająca tę kategorię fotografii. Technicznie rzecz określając są to zdjęcia z powietrza otrzymane za pomocą nie tylko satelity czy też samolotu, helikoptera ale też każdego innego urządzenia potrafiącego sfotografować powierzchnię ziemi z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Przyrządem tym może stać się na przykład paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotu ponad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu wykorzystany podczas fotografowania miast lub miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Balonem da się wykonywać zdjęcia z wysokości od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny umieszczony pod balonem sterowany jest radiowo i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. Realizowane za pomocą balonu helowego zdjęcia z powodzeniem można łączyć w panoramy. Taka sesja zdjęciowa przy pomocy balonu helowego czy też latawca może trwać w jednym i tym samym miejscu nawet przez kilka godzin, w związku z tym jest to doskonała metoda do dokumentowania wszelakich imprez masowych.

Określenie zdjęcie lotnicze często jest stosowane zamiennie z mianem zdjęć z perspektywy ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, bowiem ten pierwszy rodzaj zdjęć ukazuje obszar pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia (ciąg dalszy tego zagadnienia – odwiedź nas) wykonane pod skośnie w stosunku do ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu celach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

przedstawiania zamierzanych inwestycji w tle zrealizowanych już obiektów, uwidoczniają typ ukształtowania terenu, pozwalają utworzyć różne projekty. Fotografuje się w tenże sposób także przeróżne nieruchomości, dzielnice miast, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, zabytki, nawet wykopaliska archeologiczne oraz całe połacie lasów. Fotografie takie niezwykle pomocne są w trakcie budowy ponieważ można widzieć nie tylko teren kupiony pod budynek lecz także za pomocą zdjęć z powietrza udokumentujemy poszczególne etapy budowy. Tego typu fotografią zajmują się specjalistyczne zakłady fotograficzne. Często one same tworzą własne urządzenia nośne. Ich ceny są różne, uzależnione przede wszystkim od wykorzystywanego nośnika i typu zleconego zadania.