Czy czytanie bajek już od początkowych lat jest ważne dla rozwoju latorośli?

Jeżeli ten tekst jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź informację przedstawiającą analogiczny temat. Prawdopodobnie ona też Cię zainteresuje.
Dziecko, które nie ogarnia języka i ma znikomy zasób słów nie jest w stanie samodzielnie czytać, ponieważ jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Język jest przy tym narzędziem myślenia, także matematycznego. W ten sposób koło się zamyka – słabo czytające dzieci jeszcze mniej czytają i coraz gorzej się kształcą. Co piąty nasz nastolatek – jest funkcjonalnym analfabetą.
Naukowcy i praktycy razem twierdzą, że czytanie potomkowi na głos naucza je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia wiedzę i wzorce dobrych zachowań, pogłębia samo uznanie. Czytanie noworodkowi stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi umożliwia mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala utrzymać lub odbudować więź i pomaga mu w rozwiązaniu wielu problemów czasu dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają. Czytanie naucza dzieci rozróżniania dobra od zła i zachęca do namysłu nad konsekwencjami swoich słów i uczynków. Jest to bardzo ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne modele masowej kultury i pogoń za majątkiem. Czy ważne jest, co czytamy dzieciom? Tak, gdyż przy wsparciu książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język i wiedzę, rozumienie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Dlatego postarajmy się, aby w pokoiku naszego dziecka (przykładowe aranżacje: kliknij, a dowiesz się więcej) nie zabrakło półki na książki.